۱۰۰ اصطلاح مهم کارآفرینی و استارتاپی که باید بدانید

توسط |۱۴ فروردین ۱۳۹۹|استارتاپ|

برای ورود به هر دنیایی نیاز داریم با ادبیات اولیه آن مکان آشنا شده تا دچار سوتفاهم نشویم. فضای استارتاپ و کارآفرینی هم شرایط مشابهی دارد که باید زبان آن را بلد باشیم. اصطلاحات کارآفرینی و استارتاپی متعددی وجود دارد که من در اینجا به ۱۰۰ مورد از مهمترین موارد آن اشاره کردم. توصیه می کنم با این اصطلاحات آشنا شوید تا یادگیری بهتری در این زمینه داشته باشید.


A/B Test

تست A/B

اصطلاحی در بازاریابی و کسب‌و‌کار هوشمند است که برای مقایسه یک آزمایش در دو حالت مختلف A و B به کار می‌رود. این تست یک روش بسیار عالی برای پیدا کردن بهترین استراتژی بازاریابی برای کسب‌و‌کار است.


Accelerator

شتاب‌دهنده

شرکتی است که از ابتدای کار یک استارتاپ، آن را تحت پوشش خود در می‌آورد. شتاب‌دهنده‌ها با سرمایه‌گذاری اولیه بر روی یک شرکت نوپا، درصدی از مالکیت آن را در اختیار گرفته و در مقابل به گردانندگان آن، آموزش‌های لازم برای کسب موفقیت را خواهند داد.


Acquisition

جذب

به معنی فرآیند جذب کردن کاربران در جهت استفاده از محصول شما و یا وارد شدن به وب سایت شما از طریق هر کانال بازاریابی است. شاید بتوان گفت در فازهای ابتدایی یک استارتاپ، جذب مهم ترین مرحله به شمار می آید.


Activation

فعال‌سازی

تبدیل بازدیدکنندگان سایت شما به کاربران فعال است. ثبت نام افراد در سایت شما فقط اولین قدم می‌باشد، بسیاری از کاربران فقط یکبار حساب کاربری می‌سازند و دیگر باز نمی‌گردند. افرادی که فعال شده‌اند، در سایت وارد شده و در حال استفاده از محصول شما هستند.


Agile

چابک

مجموعه‌ای از ارزش‌ها و اصولی که با به کار بستن آن‌ها در محیط توسعە محصولات نرم‌افزاری، می‌توان به نتایجی مانند محصولات کارآمد، مشتری خوشحال و نیروی کار با انگیزه دست یافت.


Analytics

تجزیه و تحلیل

یک اصطلاح وسیع که شامل انواع ابزارها، تکنیک‌ها و فرآیندهای مورد استفاده برای استخراج اطلاعات مفید یا الگوهای معنی‌دار از داده‌ها می‌باشد.


Angel Investor

سرمایه‌گذار فرشته

اشخاصی هستند که با ورود خود به یک استارتاپ، به غیر از امید، تجربه، شبکه افراد و سرمایه می‌آورند. تفاوت آن‌ها با سرمایه‌گذاران معمولی در ریسک پذیری بالا، نوع مشارکت آن‌ها و میزان زمانی است که بر روی استارتاپ می‌گذارند.


Benchmark

محک‌زنی

فرآیندی است که جهت ارزیابی عملکرد یک شرکت به کار می‌رود. سرمایه‌گذاران نیاز دارند که بدانند آیا یک شرکت بر اساس معیارهای معینی، ورشکست می‌شود یا خیر؛ زیرا این موضوع ساختار برنامه‌های سرمایه‌گذاری را تعیین خواهد کرد.


Bootstrap

بوت استرپ

این فرآیند به عنوان راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار خودکفا شناخته می‌شود. اساسا از این اصطلاح به عنوان آغاز یک کسب‌و‌کار بدون هیچ پول و سرمایه یا با استفاده از سرمایه اندک یاد می‌شود. استارتاپ‌های از این دست، شرکت خود را بدون کمک و دریافت وجه و سرمایه از شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری خطر پذیر یا فرشتگان سرمایه‌گذار یا هر منبع خارجی دیگر توسعه و گسترش می‌دهند و با استفاده از سود آن استارتاپ و یا سرمایه‌گذاری در همان استارتاپ به حیات خود ادامه می‌دهند. بنابراین آن‌ها نسبت به مخارجشان محتاط هستند و ممکن است در ابتدا خیلی سودآور نباشند.


Bounce Rate

نرخ دفع کاربر

برابر با درصد کاربرانی است که بعد از دیدن یک صفحه از سایت شما خارج می‌شوند و هرچه کمتر باشد یعنی صفحات سایت شما برای کاربران جذاب‌تر است.


Brainstorm

طوفان فکری

یک روش برای برانگیختن خلاقیت در یک گروه است که برای تولید تعداد زیادی ایده در مورد یک مساله به کار می‌رود.


Break-Even Point

نقطه سر به سر

در ادبیات اقتصادی، نقطه سر به سر به معنی سر به سر شدن هزینه و درآمد است؛ یعنی زمانی که سود و زیان صفر است.


Burn Rate

نرخ مخارج

معمولا گویای جریان نقدی منفی است. یا به عبارتی جریان نقدی خرج شده در هر ماه را نشان می‌دهد.


Business Model Canvas

بوم مدل کسب وکار

ابزاری تک صفحه‌ای بوم است که می‌توان اجزای یک استارتاپ و یا کسب وکار را در ۹ بخش آن ترسیم کرد. بوم مدل کسب کار یک زبان مشترک برای ارتباط افراد و ترسیم افکار و جمع‌بندی نظرات می‌باشد.


Business Plan (BP)

طرح کسب و کار

سندی مکتوب و یک بیانیه نوشته شده است که جزئیات کسب‌و‌کار پیشنهادی شما را تجزیه و تحلیل می‌کند. این سند باید ضمن تشریح موقعیت کنونی، نیازها، انتظارات و نتایج پیش بینی شده را شرح دهد و کلیه جوانب آن را ارزیابی کند. برنامه کسب‌و‌کار شامل تمام فعالیت‌های داخلی و خارجی برای راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار جدید در یک دوره زمانی مشخص می‌باشد.


Business to Business (B2B)

تجارت بنگاه و بنگاه

بین دو شرکت و کمپانی بصورت عمده فروشی صورت می گیرد. یک معامله و ارتباط تجاری که در آن بنگاه‌ها، شرکت‌ها و کمپانی‌ها در دو طرف این بازرگانی قرار دارند، خریدار و تامین کننده کالا یا خدمات.


Business to Consumer (B2C)

تجارت فروشنده و مصرف کننده

در یک طرف معامله، تولیدکننده (فروشنده محصول) و در طرف دیگر، خریدار (مصرف‌کننده نهایی) قرار دارد. موفقیت در این مدل، وابسته به تجربیاتی است که به مشتری ارائه می‌شود.


Business to Government (B2G)

تجارت بنگاه با دولت

مدلی از تجارت الکترونیک بین کمپانی و شرکت با یک نهاد و ارگان دولتی است.


Campaign

کمپین

عبارت است از تعدادی از فعالیت‌های سازماندهی شده، همانند تبلیغات و سخنرانی‌های عمومی که برای دستیابی به اهداف اجتماعی و یا تبلیغاتی طراحی شده‌اند.


Chief Executive Officer (CEO)

مدیر عامل

معمولا عالی رتبه‌ترین مسئول اداری (اجرایی) یا رئیس عهده‌دار مدیریت تام یک شرکت سهامی، سازمان، یا بنگاه است که به هیئت مدیره گزارش می‌دهد.


Chief Marketing Officer (CMO)

مدیر ارشد بازاریابی

مسئولیت اجرایی فعالیت‌های بازاریابی یک سازمان را بر عهده می‌گیرد و اغلب گزارش‌های خود را به مدیر ارشد اجرایی و یا مدیر عملیات است. یک مدیر بازاریابی عموما نیز مدیر ارشد تاثیر نیز می‌باشد.او مسئولیت هم صدا کردن یک شرکت را نیز برعهده دارد.


Chief Technology Officer (CTO)

مدیر ارشد فنی

یک موقعیت اجرایی در سازمان و یا هر نهاد دیگری است که شغل و حرفه این فرد بر روی مسائل علمی و فنی موجود در سازمان متمرکز است.


Churn Rate

نرخ ریزش

درصدی از مشترکان یک سرویس است که اشتراک خود را بعد از یک دوره زمانی معین ادامه نمی‌دهند. برای گسترش مشتریان یک سازمان، نرخ رشد آن که توسط تعداد مشتریان جدید اندازه گرفته می‌شود، باید از نرخ ریزش بیشتر باشد.


Click Through Rate (CTR)

نرخ کلیک

یکی از معیارهای سنجش کمپین‌های آنلاین است که نشان می‌دهد به ازای نمایش یک صفحه، آگهی یا ایمیل چه تعداد کلیک بر روی آن انجام شده است.


Co-Founder

هم بنیان‌گذار

شخصی است که با همراهی یک و یا دو نفر دیگر، کسب‌و‌کاری را راه‌اندازی کرده است. هر فردی که در ایجاد یک موجودیت مشارکت داشته باشد، هم بنیانگذار نامیده می‌شود.


Conversion Rate

نرخ تبدیل

نشان‌دهنده درصدی از بازدیدکنندگان وب سایت است که واقعا خرید (یا هدف دیگری) را انجام می‌دهند. نرخ تبدیل به عبارت ساده، توانایی شما در به دست آوردن مردم برای خرید چیزهایی از فروشگاه آنلاین شما است. همچنین می‌تواند به معنای تبدیل و ترغیب افرادی که از وب سایت یا فروشگاه اینترنتی شما بازدید می‌کنند به اقدامات دیگری که ممکن است منجر به فروش‌های آینده شود.


Customer Acquisition Cost (CAC)

هزینه جذب مشتری

میزان هزینه‌ای که برای بازاریابی، فروش و غیره لازم دارید تا از طریق آن یک کاربر به دست آورید.


Customer Relationship Management (CRM)

مدیریت ارتباط با مشتری

به معنای ایجاد، توسعه، حفظ و بهینه‌سازی روابط ارزشمند بلندمدت به صورت دوطرفه بین مشتریان و سازمان‌ها است.


Early Adopters

پذیرندگان آغازین

اشخاص حقیقی یا حقوقی که پیش از دیگران از یک تکنولوژی یا محصول استفاده می‌کنند. آن‌ها به شما بازخورد می‌دهند و کمک می‌کنند تا نقایص محصول را بهبود دهید، هزینه تحقیق و توسعه محصول را کاهش دهید نفوذ در بازار را افزایش دهید.


Early Majority

اکثریت پیشگام

بخشی از مشتریان هستند که پس از پذیرندگان آغازین می‌آیند. آن‌ها به مزایای فناوری نو اعتماد دارند؛ ولی صبر می‌کنند تا پذیرندگان آغازین زودتر از آن‌ها محصول یا خدمت را امتحان یا استفاده کنند.


Early Stage

مرحله آغازین

تامین مالی برای شرکت‌هایی فراهم می‌آید که سرمایه اولیه و سرمایه‌گذاری برای شروع تولید و فروش را در مقیاس تجاری گسترش دهند.


Elevator Pitch

ارائه آسانسوری

در واقع استعاره ای از یک ارتباط بسیار موثر در یک زمان کوتاه است (مثلا به اندازه زمانی که شخص مهمی را در یک آسانسور ملاقات کنید) به طوری که شخص مقابل ترغیب شده و به سخنان شما گوش دهد تا زمینه برقراری یک ارتباط بلندمدت شکل گیرد.


Entrepreneur

کارآفرین

یک کارآفرین کسی است که برای هر ایده‌ای که به دستش می‌رسد، چه به یک محصول منجر شود و یا نوعی خدمات، با داشتن مجموعه‌ای از مهارت‌ها تمام سعی خود را در جهت به نتیجه رساندن آن ایده انجام دهد و حاضر به پذیرش هرگونه ریسکی در این راه نیز باشد.


Evaluation

ارزیابی

فرایند مستمری است که توسط یک شخص ثالث، سازمان یا مشتری اجرا می گردد. این فرایند معیارهای کمی و کیفی مربوط به میزان دستیابی به مقاصد از پیش تعیین شده و اهداف برنامه‌ها، کیفیت مدیریت و تغییرات بنیادین را ارائه می‌کند، این بازخورد برای برنامه‌ریزی و اجرای تغییرات مطابق با اهداف تعیین شده به کار می‌رود.


Exit Strategy

راهبرد خروج

روشی که سرمایه‌گذار مخاطره پذیر یا مالک بنگاه برای بهره‌برداری از سرمایه‌گذاری خود در یک شرکت، اتخاذ می‌کند. راهبرد خروج هم چنین «فعالیت نقد نمودن» نامیده می‌شود.


Founder

بنیان‌گذار

شخص کارآفرینی است که کسب‌و‌کاری را راه‌اندازی کرده است. اگر چندین کارآفرین در راه‌اندازی شرکت نقشی داشته باشند، آن‌ها نیز به عنوان بنیانگذار شناخته می‌شوند.


Freelancer

فریلنسر

کسی است که سرویس‌ها یا خدمات خود را بدون تعهد درازمدت به کارفرما ارائه می‌کند. آن‌ها معمولا ساعتی، روزانه یا پروژه‌ای دستمزد می‌گیرند و اساسا یک کسب‌و‌کار یک نفره است.


Freemium

فریمیوم

در مدل بازاریابی فریمیوم، شما بخشی از محصول را به صورت رایگان ارائه می‌کنید، اما برای استفاده از تمام مزیت‌ها و قابلیت‌ها باید پول پرداخته شود.


Fundraising

جذب سرمایه

به دریافت سرمایه جدید در یک استارتاپ می گویند.


Gamification

بازی‌وار سازی

مفهوم کاربرد مکانیک بازی و تکنیک‌های طراحی شده برای آن بازی جهت ایجاد تعادل و انگیزه در افراد برای رسیدن به اهدافشان است.


Growth Hacking

هک رشد

مجموعه‌ای از تکنیک‌های مختلف بازاریابی‌ست که به صورت خلاقانه، آزمایش محور و در مقیاس معین باهم ترکیب می‌شوند تا تکنیک‌های جدیدی برای رشد مقطعی محصولات دیجیتال بوجود بیاورند.


Hockey Stick

نمودار چوب‌هاکی

رشد چوب هاکی اصطلاحی است که برای توصیف الگوی رشد درآمدی استفاده می شود که بسیاری از استارتاپ های موفق به آن دست یافته اند. معمولاً مشخص می‌کند که استارت‌آپ از کجا شروع می‌شود و سپس به یک نقطه عطف می رسد. نقطه عطف جایی است که شرکت شروع به رشد سریع می کند.


Incubator

مرکز رشد

این نوع از مراکز رشد، به سبب شکاف موجود در اکتشافات چند رشته‌ای ایجاد گردید. هدف این دسته از مراکز رشد، انجام دادن تحقیقات پایه‌ای و کمک به رشد شرکت‌های زایشی است. در این نوع از مراکز رشد، ایده‌ها در آزمایشگاه‌ها پرورش می‌یابند تا برای ارائه در عرصە اقتصاد و تولید آماده شوند.


Initial Public Offering (IPO)

عرضه عمومی اولیه سهام

سهامی عام شدن، مربوط به زمانی است که یک استارتاپ، سهام خود را در یک فراخوان در بهابازار بورس به عموم پیشنهاد می‌دهد و دیگر یک استارتاپ نیست.


Innovation

نوآوری

معرفی و ارائه یک ایده جدید به بازار به شکل یک محصول یا خدمات یا توسعه در یک سازمان یا فرآیند.


Innovators

نوجویان

به بخشی از مشتریان گفته می‌شود که یک فناوری نو یا محصول جدید را می‌خرند فقط و فقط به خاطر نو بودن.


Intellectual Property (IP)

مالکیت فکری (معنوی)

به حقوقی گفته می‌شود که به صاحبان آن حق بهره‌وری از فعالیت‌های فکری و ابتکاری انسان را می‌دهد و ارزش اقتصادی و قابلیت دادوستد دارد ولی موضوع آن شی معین مادی نیست. حقوق پدیدآورندگان آثار ادبی یا هنری یا مالکیت ادبی و هنری معروف به حق مؤلف یا حق تکثیر، حق اختراع، حقوق بر مشتری مانند سرقفلی حق تاجران و صنعتگران نسبت به نام، علائم تجارتی و صنعتی و اسرار تجاری معروف به مالکیت تجارتی و صنعتی از انواع مالکیت‌های فکری است.


Investor

سرمایه‌گذار

به شخصی گفته می‌شود، که دارایی خود را با هدف بازگشت اقتصادی سرمایه‌گذاری می‌کند. سرمایه‌گذاران اغلب در حوزه‌هایی مانند سهام سرمایه، اوراق قرضه، اوراق بهادار، املاک و مستغلات، ارز و کالاهای اقتصادی، سرمایه‌گذاری می‌کنند.


Iterate

تکرار

تغییر جزیی در مدل کسب‌و‌کار فعلی و آزمون دوباره آن، با امید دستیابی به نتیجه بهتر


Joint Venture

دارای فعالیت کسب و کار مشترک

فعالیت بازرگانی که توسط دو یا چند موسسه به طور مشترک انجام می‌گیرد.


Key Performance Indicator (KPI)

شاخص کلیدی عملکرد

یک متغیر قابل اندازه‌گیری است که نشان می‌دهد یک شرکت تا چه اندازه به اهداف کلیدی خود نزدیک شده است. این شاخص میزان عملکردهای مهم و اساسی شرکت را ارزیابی می‌کند. درواقع سازمان‌ها از این شاخص برای ارزیابی موفقیت‌هایی استفاده می‌کنند که آن‌ها را یک قدم به اهدافشان نزدیکتر می‌کند.


Launch

آغاز به کار

عبارت است از نخستین ظهور محصول در بازار. در واقع، اولین محل دسترسی مشتریان را مشخص می‌کند.


Lean Startup

استارتاپ ناب

روشی نوین در کارآفرینی فناوری است که تلاش می‌کند با استفاده از ترکیب روش مشتری‌سازی، مصاحبه رودر رو با مشتری و ساخت چابک محصول، شانس موفقیت استارتاپ‌ها را بالاتر ببرد. این روش اولین بار توسط اریک ریس معرفی شد و توضیح می‌دهد که چطور با حداقل منابع و با تمرکز بر مهم‌ترین چیزها، استارتاپ راه‌اندازی کنیم.


Lifetime Value (LTV)

ارزش طول عمر مشتری

میزان سودی که مشتری در طول عمر رابطه خود با کسب‌و‌کار شما برای شما خواهد داشت.


Market Niching

استراتژی بازار گوشه‌ای

یک نوع استراتژی بازاریابی است که هدف آن شناسایی بخش کوچکی از بازار و عرضه کالا و خدمات مناسب برای آن بخش است که نیازهای ویژه‌ای دارد و تاکنون به این نیازها به خوبی پاسخی داده نشده است. بازار گوشه‌ای یکی از جذابترین استراتژی‌های کسب‌وکارهای نوپا برای ورود به بازار است، چراکه بخش‌های پنهان از نظر کسب‌وکارهای بزرگ و موفق را در نظر می‌گیرد و در صورت انتخاب درست، نوعی بازار انحصاری کوچک را برای آن‌ها ایجاد می‌کند.


Market Share

سهم بازار

درصدی از بازار که یک موسسه یا کالا کسب می‌کند


Marketing

بازاریابی

به عنوان فرایندی مدیریتی-اجتماعی تعریف می‌شود که بوسیلە آن افراد و گروه‌ها از طریق تولید و مبادلە کالا با یکدیگر، به امر تامین نیازها و خواسته‌های خود اقدام می‌کنند.


Mentor

مربی

در ادبیات مدیریت منابع انسانی، فردی است موفق، مجرب، آگاه از اهداف و مصالح سازمان، وفادار و مورد اعتماد که از سوی سازمان ماموریت می‌یابد تا کارکنان جدید را هدایت و حمایت کند، به آن‌ها آموزش دهد، از نظر رفتار و عملکرد الگوی آن‌ها باشد و آن‌ها را در پایان دوره منتورینگ به فردی موفق و شایسته تبدیل کند.


Minimum Viable Product (MVP)

کمینه محصول پذیرفتنی

محصولی است با حداقل امکاناتی که به شما اجازه ارسال محصول برای پذیرندگان اولیه را می‌دهد تا بتوانید روی برخی از آن‌ها برای پرداخت پول و ارسال نظرات و پیشنهادهایشان اثر بگذارید.


Networking

شبکه‌سازی

یک سیستم حمایت از به اشتراک‌گذاری اطلاعات و خدمات در میان افراد و گروه‌ها با داشتن یک علاقه مشترک است.


Non-Disclosure Agreement (NDA)

قرارداد محرمانگی

توافقی است که بر اساس آن یک یا هر دو طرف به حفظ اسرار موظف‌اند. در این نوع قرارداد، ممکن است جریمه‌ای برای زیر پا گذاشتن مفاد آن در نظر گرفته شود؛ پس بهتر است پیش از امضا به‌دقت مطالعه شود.


Open Source

نرم‌افزار متن باز

به نرم‌افزارهایی می‌گویند که افراد می‌توانند در کد منبع آن‌ها تغییر ایجاد کرده و یا اشکالات احتمالی آن‌ها را رفع کنند. این یک شیوه توسعه نرم‌افزار است که می‌تواند هم برای نرم‌افزارهای آزاد و هم برای نرم‌افزارهای با مالکیت انحصاری و تجاری به کار رود.


Option Pool

سهام تشویقی

سهامی که به کارکنان وفادار و ماندگار در سیستم اعطا می‌شود تا انگیزه بیشتری به آن‌ها داده شود.


Patent

حق انحصاری اختراع

مجوز استفاده از یک نوآوری به صورت انحصاری برای زمان و مکان محدود با متوقف کردن فرم‌های دیگر، از میان چیزهای دیگر، استفاده یا فروش آن بدون اجازه و تحت اختیار خود.


Persona

پرسونای خریدار

یک نمایش کلی و روایی از یک مشتری ایده‌آل است. این مفهوم به شما کمک می‌کند تا مشتریان خود را بهتر شناخته و کسب‌و‌کار خود را با تناسب بیشتری نسبت به نیازها، رفتار و ملاحظات گروه‌های مختلف طراحی و پیاده‌سازی کنید.


Pitch

ارائه

رخدادی است که معمولا در بخشی از آن صاحبان ایده، ایده خود را در جمع مطرح کرده و به داوری می‌گذارند. این رخدادها با اهداف مختلف حتی خیریه هم برگزار می‌شوند. منظور از Pitch اینجا، ارائه ایده استارتاپی در جلو یک جمع است.


Pitch Deck

فایل ارائه

یک پاورپوینت ۱۰ اسلایدی که مهمترین مشخصات یک کسب‌و‌کار را برای سرمایه‌گذار مشخص کند.


Pivot

چرخش

مربوط به زمانی است که یک شرکت به دلیل اینکه بازدهی ندارد تغییر جهت و مواضع می‌دهد. برای مثال، تغییر در قسمتی از محصول یا تمرکز بر روی یک ویژگی خاص یا بررسی مجدد مشتریان و تمرکز کردن بر دسته‌ای خاص از مشتریان خود.


Problem

مسئله

بیانگر این است که هر ایده‌ای احتمالا برای رفع یک مشکل یا ایجاد یک تجربه لذت بخش در کاربر شکل گرفته است و به گونه‌ای این بخش یک نقطه شروع خوب برای راه‌اندازی یک استارتاپ است.


Product-Market Fit

همخوانی محصول – بازار

زمانی است که یک محصول با تقاضای قوی از سوی مشتریان پرشور مواجه می‌شود و نویددهنده بازاری بزرگ است.


Proof of Concept (POC)

اثبات مفهوم

عبارت است از یک چرخه کامل از پروژه شما که ثابت می‌کند ایده شما برای حداقل یک مشتری و یا تعدادی کاربر، کار می‌کند.


Prototype

نمونه اولیه

نمونه اولیه هر وسیله، نرم‌افزار، محصول، کالا یا خدمات است.


Referral

توصیه

اگر مشتریان شما بدانند دوستانشان هم از محصول شما استفاده می‌کنند، رغبت بیشتری به آن پیدا می‌کنند. رساندن مشتریان به مرحله توصیه نشان می‌دهد که نه تنها آن‌ها محصول شما را دوست دارند، بلکه فکر می‌کنند که دوستانشان نیز می‌توانند از این ارزش بهره‌مند شوند.


Retention

نگهداری

به معنی حفظ و نگهداری مشتری و یکی از دشوارترین مراحل است؛ تمامی هدف بازگشت این است که قادر باشید مشتری خود را راضی نگه دارید و تمرکز شما بر این باشد که مشتری شما مرتبا به سمت شما بازگردد.


Return on Investment (ROI)

نرخ بازگشت سرمایه‌گذاری

سود حاصل از هر سرمایه‌گذاری در کسب‌و‌کار است. این شاخص به صورت درصدی محاسبه و بیان می‌شود و برای تحلیل سرمایه‌گذاری‌ها و تصمیم گیری‌های بعدی در کسب‌و‌کار مورد استفاده قرار می گیرد.


Revenue

درآمد

مجموع پولی است که به ازای فروش محصول یا خدمات از مشتری دریافت می‌شود.


Revenue Stream

جریان درآمد

مدل در‌آمدی بخشی از یک مدل کسب‌و‌کار است که به گونه‌ای، نحوه‌ی درآمدزایی (اخذ پول، یا به عبارتی کسب ارزش از مشتری) را بیان می‌کند. به‌عبارتی مدل درآمدی، در زیر مجموعه‌ی مدل کسب‌و‌کار قرار می‌گیرد و بخشی از آن می‌باشد.


Scalable

مقیاس پذیر

کسب‌و‌کاری که قابلیت رشد زیاد و توسعه داشته باشد.


Search Engine Optimization (SEO)

بهینه‌سازی موتور جستجو

یک روند مناسب برای بهبود دید یک وب سایت یا یک صفحه وب در نتایج یک موتور جستجو است. معمولا وب سایت‌هایی که بالاترین مکان و بیشترین تکرار در صفحه نتایج جستجو را دارند، بازدیدکننده بیشتری از طریق موتورهای جستجو بدست می‌آوردند.


Seed Fund

سرمایه اولیه

سرمایه کمی که در ابتدای کار دریافت می‌کنید تا ثابت کنید که ایده شما کار می‌کند و قابل توسعه و گسترش پذیری است.


Series A, B, C

مراحل A و B و C

مراحل مختلف جذب سرمایه در حالتی که استارتاپ از مرحله اولیه رد شده باشد و رشد مناسبی داشته باشد.


Served Addressable Market (SAM)

کل بازار مرتبط با محصول

بخشی از TAM است که برای محصول یا سرویس، مورد هدف قرار می‌گیرد. مقدار SAM نشان‌دهنده میزانی از TAM است که به کار شما مربوط است. می‌توان از SAM به عنوان یک پل بین تعداد کاربران موجود و تعداد کاربران استفاده کننده از محصول یا سرویس شما بهره گرفت.


Serviceable Obtainable Market (SOM)

کل بازار قابل استحصال

کسری از SAM که واقعا می‌توان به دست آورد. این بخش بیشتر منحصر به سال‌های ابتدایی کسب‌و‌کار است. از SOM برای فهمیدن اینکه چه مقدار از بازار دست نخورده است استفاده می‌شود. این موضوع به تحلیل زیادی نیاز دارد و خوشبختانه سنجه‌های زیادی در دسترس هستند.


Software as a Service (SaaS)

نرم‌افزار به عنوان سرویس

نام روش نوینی در ارائه نرم‌افزار است که در آن شما نیازی به خرید، نصب و راه‌اندازی نرم‌افزار مورد نیازتان بر روی کامپیوتر خود ندارید و شرکت ارائه دهنده SaaS تمامی امکانات مورد نیاز شما را از طریق وب سایتی که بدین منظور طراحی شده است و در ازای دریافت هزینه‌ای مشخص به صورت ماهیانه یا سالیانه، در اختیار شما قرار می‌دهد. برنامه‌های کاربردی SaaS بر روی سرور ارائه دهنده SaaS اجرا می‌شوند.


Solution

راه حل

بیانگر این موضوع است که تا این جای کار، باید مسئله تشخیص داده شده باشد و بخش‌هایی از مشتریان با رویکرد پذیرندگان آغازین تکمیل شود.


Spin Off

شرکت زایشی

جداسازی یک واحد یا یک شرکت فرعی از یک شرکت مادر از طریق اهدای سهام آن. توزیع سهام صاحب اختیار شرکت تابع میان سهامداران شرکت اصلی. دارندگان سهام شرکت مادر متناسب با تعداد سهمی که از آن شرکت دارند می‌توانند سهام شرکت تفکیک شده را دریافت کنند.


Success Story

گزارش و شرح موفقیت

به نمونه عملی موفقیت یک شرکت گفته می‌شود. تجربه موفق یک شرکت که به نتایج موفقیت آمیز رسیده است.


Target Market

بازار هدف

گروهی از خریداران با نیازها یا خصوصیات مشترکی هستند که شرکت در پی پاسخگویی به نیازهای آنان و ارائه خدمت به آن‌هاست.


Term Sheet

برگه توافقات

همان برگه‌ای که تمام توافق‌های بین سرمایه پذیر (گیرنده تسهیلات) و سرمایه‌گذار در آن قید می‌شود. شرایطی که بین دو طرف در آن قید می‌شود قابل تغییر بوده و طبق شرایط و قوانین تغییر پذیر است. در اصل ترم شیت همان توصیف کننده کلیه شرایط اصلی و فرعی اعطا کننده تسهیلات و کلیه فرمالیته‌ها (تشریفات معاملات و سرمایه‌گذاری) است و ممکن است برای طرف مقابل تعهدآور یا غیر تعهدآور باشد.


Total Available Market (TAM)

کل بازار موجود

مفهوم کل نیاز بازار برای یک محصول یا سرویس است. مقدار TAM با رویکرد بالا به پایین محاسبه می‌شود. این متد برای این مورد استفاده قرار می‌گیرد که بفهمید چه تعداد کاربر در دنیا می‌توانند از یک محصول استفاده کنند.


Traction

کشش

عبارت است از داشتن تعداد قابل شمارش مشتریان یا کاربران تا به سرمایه‌گذاران بالقوه نشان دهد که کسب وکارشان به خوبی کار می‌کند.


Unfair Advantage

مزیت ناعادلانه

مزیت رقابتی به روش هایی اشاره دارد که یک شرکت می تواند کالاها یا خدمات را بهتر از رقبای خود ارائه دهد. این به یک شرکت اجازه می دهد تا به حاشیه های برتر دست یابد و برای شرکت و سهامدارانش ارزش ایجاد کند. مزیت رقابتی چیزی است که به راحتی قابل تکرار نیست و منحصر به یک شرکت یا تجارت است. این ارزش در داخل ایجاد می شود و چیزی است که کسب و کار را از رقبای خود متمایز می کند.


Unicorn

تک شاخ

شرکت‌هایی که بعد از سال ۲۰۰۳ ایجادشده‌اند و ارزش فعلی آن‌ها بیش از یک میلیارد دلار است، گفته می‌شود.


User Experience (UX)

تجربە کاربری

شامل رفتارها، نگرش‌ها و احساسات یک کاربر درباره استفاده از یک محصول، سامانه یا سرویس خاص است. تجربە کاربری جنبه‌های کاربردی، تجربه شده، اثرگذار به صورت عاطفی، معنادار و ارزشمند تعامل انسان و رایانه و مالکیت محصول را در بر می‌گیرد. علاوه بر این، برداشت یک فرد از جنبه‌های مختلف یک سامانه مانند سودمندی، کاربری آسان و کارایی نیز در گستره تجربە کاربری قرار می‌گیرد.


User Interface (UI)

واسط کاربر

یک میانجی بین انسان و ماشین است. واسط کاربر، بخش دیدنی و قابل لمس یک ابزار است که کاربر مستقیما با آن سر و کار دارد.


Valuation

ارزش‌گذاری

مرحله یا فرآیند تشخیص ارزش کل یک کسب وکار گفته می‌شود.


Value Proposition (VP)

ارزش پیشنهادی

توصیفگر مزایایی است که مشتریان می‌توانند از محصولات و خدماتتان انتظار داشته باشند؛ ازجمله مزایایی چون: تازگی، عملکرد، سفارشی‌سازی، انجام کامل کار، طراحی، برند، قیمت، کاهش هزینه، کاهش ریسک، قابلیت دسترسی و قابلیت استفاده.


Venture Capitalist (VC)

سرمایه‌گذار خطرپذیر

سازمان و یا شخصی که در کسب و کارهای جدید و پر مخاطره و ریسک پذیر، سرمایه‌گذاری می‌کند. اینگونه مراکز و افراد تمایل دارند سرمایه خود را در فعالیتی که ریسک آن متوسط به بالا است سرمایه‌گذاری کنند و با این امید که بازگشت سرمایه در سطح بالایی انجام می‌گیرد، این ریسک و مخاطره را می‌پذیرند.


Vesting

تخصیص سهام

در واقع در این دوره دارنده سهم، کنترل و مالکیت کامل برای یک دوره زمانی مشخص را نسبت به سهام خود را نخواهد داشت. در این شرط فرمولی تعیین می‌شود تا در صورتی که یکی از کارآفرینان پیش از پایان آن دوره قصد خروج از شرکت استارتاپی را داشته باشند، مشخص شود مالک چند درصد از سهام شرکت به صورت قطعی و نهایی شده است و چند درصد از آن را می‌بایست به سایر سهامداران به سبب آنکه زودتر از موعد مقرر از شرکت خارج شده است، منتقل نماید.


WordPress

وردپرس

ابزاری رایگان که می‌توانید با اضافه نمودن نرم‌افزارهایی به آن، محاورات و مکالمات، فایل‌های رسانه‌ای و آرایه‌ای از دیگر موارد را با سایرین به اشتراک بگذارید. از مزایای این ابزار راه‌اندازی آسان و عدم نیاز به کدگذاری است و اینکه شما یا هر عضوی از اعضای تیم می‌تواند برای ایجاد پست‌ها و انتشار آن‌ها اقدام کند و مطمئن می‌شوید که آن‌ها در همه رسانه‌های اجتماعی قرار گرفته اند.